1820 Tennessee Census

abstracted from the National Archives microfilm by G.C. Waldrep

 

Each entry shows the name of the head of household and number of free colored persons in the following age categories:

males under 14, 14 and under 26, 26 and under 45, 45 and older-

females under 14, 14 and under 26, 26 and under 45, 45 and older

 

Bedford Co.

Simon Scott 4101-4410
Samuel Bass 2110-0100
James Bass 2211-1101
John Bass 1102-1200
Joseph Hall 2110-0320
James Scott 2211-3210
Joseph Hall 3201-2110 [again]
Henry Bass 2201-2210
Claborn Loggins ???


Davidson Co.

Robert Gibson 3010-1110
Dina Barnett 2000-4401
John Dunge 0111-1001
Phillip Thomas 1021-0000 plus 10 slaves
Fanney Reed 0100-0100 [sic]
Lewis Mitchell 0100-0100
Mickey Morris 0200-0011
George Porter 0200-1001
John Harrison 0212-0000 [?]
Henry Fate 0201-0001
John Thomas 0110-0100
Simeon Scott 0001-0001
William P. Graham 0101-0100
Jordan Jackson 0010-0010
Daniel Turner 1110-1000
Winny Watman 0000-0001
Ned Needy 0001-1001
Easther Fate 2000-2010
Samuel Hart 0001-1001
Thomas Dungy 1100-1100
James Brown 1111-1110
Jeffrey Johnston 1201-2211
Moses Drew [unclear]
James Lee 0210-1110
Balam Edmonds 1301-2011
Sherad Bryant 3110-3110
Nancy Reed 0010-0010 [sic]


Dickson Co.

Lovet Lockalier 1110-2010
John Lockalier 0001-1102
Nancy Way 1100-1020
Nicey Way 2000-2020


Franklin Co.

Chinn, Cyrus 3010-2010
Gilliam, Anthony 0010-0200
Philpot, James 2110-4311
Philpot, Samuel 1301-2201
Robbins, Mat 0001-0000


Giles Co.

Joseph Allen 1100-0100
Gilliam Tabourn 0100-1100
Scipio 0001-0000
Jesse Day 1010-2100


Hardin Co.--none listed as such
Hickman Co.--none listed as such
Humphreys Co.--none listed as such


Jackson Co.

Brewington, James 3001-2010
Burns, Olly 1000-3010
Burns, William 2010-2110
Jones, Johnathan 1001-1100
Jackson, William 3101-1110 [?]
Jones, Martin 1311-0122
Jackson, John 0010-1001
Jackson, Andrew 4501-1111
Jackson, Lawrence 0010-1100
McGipson, George 0211-3110
Oxendine, David 2001-1010
Watson, James 1001-0001 [twice]


Lawrence Co.--none listed as such
Lincoln Co.--none listed as such


Maury Co.

Elijah Richardson 3010-2010
John Smith 2001-1011


Montgomery Co.

Frederic Hammonds 3001-3110
Ransom Sexton 0011-0001


Overton Co.

Milly Hill 2300-2010
Lewis Bolton 3201-32?01
Archibald Oxendine 4101-0110


Perry Co.--none listed as such


Robertson Co.

Robert Benson 0010-0010
Reuben Goins 0010-1010
Phillip Silver 1101-3001
Hubert Stewart 1010-1001
John Liles 1211-1311


Rutherford Co.

William Wilson 1100-0100
Edmund Rouse 5101-3110
Rachael Hill 2000-1101
Edward Moreland 3310-2100
Shadrach Davis 4101-3010
Andrew 1001-0001
Hardy Harris 2101-0110
John Rouse 4110-3210
Frederick Watkins 3010-1100
Nowell Blackwell 3001-3401
Moreland Edwards 2320-2100
Allen Demery 2010-3100
Absalom Smith 0100-1100
John Smith 2010-3010
Frederick Watkins 3010-1100 (again)
James Stewart 1001-0001
Stephen Dimery 0010-1100
Allen Dimery 2010-3010 (again)
William Stewart 2100-0100


Shelby Co.

John S. Moore 0001-0210
Henry Lankston 2010-1100
Francis Moore 0301-0001
James Tanner 1010-2100
William Brown 0010-3100
Simon Gray 0001-0001
John Moreland 5010-2010
Beverly Brown 2210-2001


Smith Co.

Evans, Swail O. 0001-0000
Elick, Peter 0001-0001
Finny, Duck 0010-0000
McOrmack, William 2010-1010
Mitchell, Winny 0100-4010
Stone, Jacob 4010-2000 plus 1 white woman
Stewart, Henry 1100-2100
Stewart, Thomas 3010-2100
Stewart, James 1101-0001
Stewart, Drury 3010-3110


Sumner Co.
(Gallatin town)
Suckey Headen 0000-1010
William Twopence 2102-3200
David Twopence 0010-3101
Polly Enos 1000-3010
Moses Jones 0010-0010
Peter Phips 0001-0000
(rest of county)
Jesse Gardner 0010-0000 plus 2 slaves
Juke[?] Wilson 1010-1000
Federick Goin 0001-2101
Richard Pendergrass 2111-2111
Barnet Stewart 2211-1111
Caesar Hodge 0010-1100
Edmond Jones 3010-0010
Peter Mitchell 6101-3110
Munford Stewart 5010-3010
Peyton Stewart 5010-3010
Bartlet Collums 0010-0000
Isaac Jacobs 5101-3010
Stephen Crenshaw 1010-3010
Mary Jones 2000-0100
Joseph Donnell 4001-0010
Dinah McCorkle 0000-0010 plus 3 slaves


Warren Co.--none listed as such
Wayne Co.--none listed as such


White Co.

Hannah 0010-1010 [sic]
Peter Coker 0010-1010
Thornton Goin 0100-1100
Bennett Maning 3111-2101
Abner Rickmon 2010-4010
Ephraim George 3101-2100
Milford Cary 0010-1200
William Rickmon 4011-1301
Cornelious Harris 1010-3010
Frances Stewart 0100-1201
Richard Dungy 0?100-1100
Elisha Stewart 3110-3000 plus 2 whites?
William Stewart 2100-0100
John Rickmon 6010-2011
Peter Rickmon 0010-0011
George M. Brown 1100-0100
Richard Stewart 0100-1001 plus 1 white female
John Dimery 2120-4201
Sarah Finley 1000-2010
Alexander Harris 2010-4010


Williamson Co.

Clarisa Deshan[?] 0100-0010
Joel Terrell 2100-3110
Isaac Williams 0010-1100
Elisabeth Franklin 1101-0201
Wallis Harris 1010-0010


Wilson Co.

James? Scott 1101-0101
Samuel Speed 0010-0100
Sarah Smith 0010-0211
Willis Richardson 0110-0010
Jim Joiner 5101-1101
Fielding Davis 1201-4210
Emanuel Scott 3110-5011
Josiah Archer 0001-0110
Jacob 4010-1211 [plus five white boys??]
Nathan Jenkins 1110-5010
David Dimrey 3011-0100
Thomas Atkinson 0010-3100
Robert Brown 0002-0021